Co je toner

Co je toner - informace o tonerech

Toner je barvivo v laserových tiskárnách. Jemný prášek je obvykle v kazetách, které se používají v tiskárnách, kopírkách a multifunkčních zařízeních.

Z čeho se skládá toner?

Toner se v podstatě skládá z následujících složek:

 • plastická pryskyřice
 • barevné pigmenty
 • magnetizovatelné oxidy kovů
 • malé množství separátorů jako vosky a silikony.

Přesný směšovací poměr se liší podle jednotlivých výrobců. Sestava je složena z tiskových jednotek zařízení, ty se skládají z různých válců, fixační jednotky atd.
Velikost částic prášku toneru se pohybuje od 5 do 30 mikronů. Toner se chová jako kapalina. Tato vlastnost splňuje nutnost, aby toner dobře proudil a kazetou se nemuselo třást.

Jaké vlastnosti musí mít tonerový prášek?

Pro zajištění dokonalého tisku u laserových tiskáren je třeba, aby toner měl zvláštní vlastnosti. Malá velikost částic zajišťuje dobré pokrytí inkoustem a míchání barev, tenká vrstva zase přesné přechody a plné krytí bez šmouh. Důležitá je také optimální přilnavost k papíru.

Jaké barvy má toner? Co je to CMYK?

Barevné laserové tiskárny používají tiskový systém čtyř barev (CMYK) a potřebují pro každou barvu jeden zásobník.

K = černá (z angličtiny výraz "Key plate")
C = cyan (modrá)
M = magenta (červená)
Y = yellow (žlutá)

Jak najdu správný toner pro svoji tiskárnu?

Existují tisíce různých tonerových kazet. Chcete-li vědět, která kazeta patří do vašeho přístroje, musíte prostě vybrat v záhlaví našich webových stránek Váš model tiskárny. Poté se Vám zobrazí správné příslušenství.

Jaký toner je nejlevnější?

Nejlevnější tonery najdete v sekci alternativa nebo kompatibilní, tedy nově naplněný,

RENOVOVANÝ či nově zhotovený toner.

 • Náplň toneru je znovu doplněna
 • RENOVOVANÝ toner byl v celkové repasi.
 • Kompatibilní toner je takový, který je vyroben jiným výrobcem.

V závislosti na výrobci jsou tyto kazety v různých kvalitách. Kvalita těchto alternativ se podle našeho názoru může lišit více či méně od kvality originálních kazet.

Jak kvalitní jsou tonery vytvořené jinými výrobci?

Kompatibilní tonerové kazety, jak již bylo zmíněno, existují v široké škále kvality.

Když se podíváte na tisky, které byly provedeny s velmi levnými recyklovanými zásobníky toneru, můžete si všimnout, že odstíny šedé v grafice jsou méně homogenní, gradient přechodů a tmavých oblastí není rovnoměrně bohatý a není ani přesné barevné pokrytí. Grafika může působit větším kontrastem, ale bohužel ne v pozitivním slova smyslu. Grafiky vypadají spíše jako HDR fotografie, v nichž chybí střední tóny. Naše pozorování potvrdilo také to, že originální kazety dodají hlubší odstín černé, předpokládáme, že částice původního toneru jsou jemnější.

V zásadě nemáme nic proti používání kompatibilních toneru od jiných výrobců, protože téměř každý výrobce neustále pracuje na optimalizaci svých produktů. Kompatibilní tonery, ( takzvané "náhrady ") jsou levné a jsou zvláště vhodné pro tisk interních dokumentů společnosti. Pro nejvyšší možnou kvalitu prezentace, vždy doporučujeme použití originálních nebo renovovaných tonerů.
 

Kolik stránek tisku vydrží tonerová kazeta?

Proč je toner tak rychle prázdný? V závislosti na výrobci a typu kazety (normální kapacita, XL nebo velkokapacitní náplň), mají tonerové kazety různé rozsahy tisku.

Vezměme v úvahu následující:

 

 • Rozsah tisku je obvykle udáván jako počet stran tisku o 5 procentech pokrytí na stránce.
 • I když dojde toner, můžeme zpravidla ještě několik stran vytisknout.
 • Pokud je k dispozici u vašeho zařízení XL nebo vysokokapacitní tonerová kazeta, je tisk mnohem levnější

.

Rozsah tisku kazety se vztahuje k pokrytí 5 procent stránek. V případě, že toner je po 50 stránkách prázdný, je to pravděpodobně důvod, který by měl být prošetřen. Ale pokud byste mohli místo 1.800 vytisknout 2.000 stran tisku, to je opravdu v pořádku. Kdo tiskne přesně s pětiprocentním pokrytím?

Jak často je třeba vyměnit toner?

Toner je třeba vyměnit, jakmile je prázdný. Laserová tiskárna nám oznámí, když potřebuje novou kazetu. Většina laserových tiskáren a multifunkčních zařízení ukazují úroveň náplně jednotlivých barev. U některých zařízení, úroveň náplní a další parametry zařízení lze také vytisknout. Je-li při tisku slabší pokrytí v oblasti okrajů, znamená to, že toner je prázdný.

Kde se nachází toner v tiskárně?

Toner či tonerové kazety jsou umístěny pod horním víkem. Více informací o výměně tonerových kazet naleznete v návodu k použití.

Jak se mění tonerové kazety?

Podrobné informace lze nalézt v manuálu. Pokud nemáte manuál, také pomáhá, když na domovské stránce zadáte "Název tiskárny + příručka" do vyhledávače. Většina výrobců nabízí příručky ve formátu PDF zdarma ke stažení.
U některých barevných laserových tiskáren je karusel (to znamená, že tonery jsou instalovány v přístroji prostorově úsporně) a mohou být vybrány v nabídce menu, tiskárna pak otáčením karuselu připraví příslušnou kazetu k výměně.
Většinou je však výměna mnohem jednodušší. Odklopíte víko, vyndáte toner ven, vybalíte nový toner, odstraníte krytky, vložíte nový toner a uzavřete kryt.

Další informace o výměně toneru

Můžeme si tonerové kazety naplnit sami?

I když to byl oblíbený sport v minulosti si sám doplnit náplň například barvou Pelikan a nějakým rozpouštědlem (např. isopropanolem z lékárny), tento trend nebyl nikdy u tonerových kazet. Nedoporučujeme Vám, abyste si prováděli naplnění sami.
 

Toner tiskne pruhy. Co je příčinou?

Pruhy na stránce tisku nebo slabě potištěná místa mohou nastat, když začne docházet toner, nebo když je problém s přenosem toneru na tiskové médium. Přenos se uskutečňuje u laserové tiskárny prostřednictvím obrazového válce. U většiny tiskáren jsou obrazové bubny přímo v tonerových kazetách. V případě, že jednotka má samostatné válce, je potřeba zkontrolovat válec. Pokud používáte náhradní náplň toneru, je pravděpodobnější, že se objeví pruhy, než když používáte originální toner. Při doplňování toneru se obvykle nemění a stejný válec se opět použije.

Pruhy při tisku – co je způsobuje?

Pokud jste objevili na výtiscích pruhy nebo jiné nečistoty, může to být z několika příčin. Tady jsou pravděpodobně tří nejčastější důvody:

 • Zásobník zbytkového toneru je plný a přebytek tonerového prášku nelze odstranit. K tomu může dojít, pokud používáte kompatibilní tonerové kazety XL s integrovaným zásobníkem zbytkového toneru, který je příliš malý.
 • Válec není správně vyčištěný během automatického čištění po tisku. Příčinou může být opotřebovaný nebo vadný břit stěrače válce. Jeho úkolem je čištění válce tak, aby se na papír nedostal přebytečný toner.
 • Tiskárna není optimálně přizpůsobena vloženému papíru. U většiny tiskáren lze ručně nastavit tloušťku papíru.

Jak dlouho lze skladovat toner?

Na rozdíl od inkoustu, který velmi rychle schne, může být toner prakticky skladován do nekonečna.
Toner nevysychá. Dokonce kazety, které byly po letech nalezeny ve vyřazených tiskárnách, často mohou hned tisknout. Toner, který byl delší dobu uložen vertikálně, by měl být umístěn opět v horizontální poloze a před použitím promíchán vodorovně sem a tam. Stejně tak důrazně doporučujeme skladování v chladném a tmavém prostředí a v horizontální poloze.

Další informace o skladování tonerových kazet

Jak odstraníme toner z rukou, pokožky a textilu?

Toner je velmi jemný prášek, který se skládá z barevných pigmentů, oxidů kovů a pryskyřice. Vzhledem k tomu, že pryskyřice se může velmi rychle roztavit, musí se toner smýt pouze studenou vodou z pokožky a rukou. Teplá voda by pouze fixovala toner. Pokud se prášek toneru dostane na textilii nebo koberec, je vhodné sklepat toner pryč a podle potřeby vyklepat. Většinou vysavače nejsou vhodné pro vysátí toneru, protože jemný prach toneru může procházet přes filtry a případně může dojít i k poškození vysavače.

Je toner škodlivý?

V oblasti kancelářské bezpečnosti by byla asi kontroverzní debata o tom, zda je toner škodlivý či nikoliv. Prach toneru ve velkých množstvích může být škodlivý. Toner, který se používá v tiskárně, není škodlivý.

Prach jakéhokoliv druhu by neměl být inhalován!

Z našeho pohledu je vhodné laserovou tiskárnu umístit tak, aby nebyla přímo na stole před někým a případně nemohla vyfukovat částice do obličeje.

Nedávné studie ukázaly, že během fixačního procesu tiskárna může vyzařovat přísady (např. separátory), které jsou umístěny v tonerech.

V závislosti na typu tiskárny, je vhodné používat jednorázové rukavice při výměně toneru. Také byste měli věnovat pozornost emisím vybraného modelu při nákupu laserové tiskárny. Dříve laserové tiskárny emitovaly částečně i ozón. Dnes je už tento problém vyřešen.

Jak máme správně likvidovat toner?

Tonerové kazety by se neměly vyhazovat do domovního odpadu.
Nejlepší je vrátit použité kazety svému dodavateli, který by měl zajistit odbornou likvidaci.. Mnohé náplně do tiskáren obsahují složky, které jsou stále dobré pro druhé nebo třetí použití kazety.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení